samorzad woj wielkopolskiego

Stowarzyszenie APERTUS

 

Dobre wsparcie na starcie... – pożegnania nadszedł czas

W dniu 30 listopada 2021 r. zakończył się realizowany przez Stowarzyszenie APERTUS projekt pt. „Dobre wsparcie na starcie, czyli wczesna wielospecjalistyczna rehabilitacja dzieci z południowego krańca Wielkopolski” dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Od września do listopada 2021 r. 31 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uczestniczyło w bezpłatnych wielospecjalistycznych zajęciach grupowych i indywidualnych, tj. rehabilitacji wg koncepcji Halliwick, terapii integracji sensorycznej, alpakoterapii, sensoplastyce, logopedii, terapii neurotaktylnej, rehabilitacji ruchowej, surdopedagogice oraz tyflopedagogice. Łącznie zrealizowanych zostało 385 godzin rehabilitacji! Za aktywny udział w projekcie i zaangażowanie podczas zajęć dziękujemy przed wszystkim DZIECIOM😊 a także terapeutom, wolontariuszom i rodzicom.

Dobre wsparcie na starcie – sensoplastyka 

Zakończyła się sensoplastyka w ramach projektu pt. „Dobre wsparcie na starcie, czyli wczesna wielospecjalistyczna rehabilitacja dzieci z południowego krańca Wielkopolski”. Od września do listopada 2021 r. zrealizowano 12 godzinny program, z którego skorzystało dziesięcioro dzieci z powiatu kępińskiego.

Udział dzieci w tych zajęciach dał im możliwość wszechstronnego rozwoju. Poprzez zabawę, doznania sensoryczne przy wykorzystaniu produktów spożywczych o różnych fakturach, ziarnistościach, stanach skupieniach produktów, konsystencji, kolorach, zapachach dzieci poznały nowe formy zabawy, których wcześniej nie znały. Niektóre z nich na początku musiały przełamać w sobie barierę, blokadę przed dotknięciem, zatopieniem dłoni w produktach masach z nich stworzonych. Rozwijały swoją kreatywność i pomysłowość przy jednoczesnym oddziaływaniu terapeutycznym. Zajęcia przyczyniły się także do rozwoju mowy, komunikacji, rozwijania umiejętności wspólnej zabawy z rówieśnikami. 

Udział w zajęciach sensoplastyki przyczynił się do tego, że już po trzech miesiącach spotkań, można było zaobserwować u dzieci różnice w zachowaniu i funkcjonowaniu. Początkowo nieśmiałe, małomówne zakończyły udział  w zajęciach jako roześmiane😊, rozmowne, chętne do wchodzenia w relacje z rówieśnikami. Zaangażowane w każde działanie, ciekawe nowych doznań sensorycznych.


Dobre wsparcie na starcie – rehabilitacja wg. koncepcji Halliwick

Zakończyła się rehabilitacja wg. koncepcji Halliwick w ramach projektu pt. „Dobre wsparcie na starcie, czyli wczesna wielospecjalistyczna rehabilitacja dzieci z południowego krańca Wielkopolski”. Zrealizowano 55 godziny zajęć, z których skorzystało łącznie pięcioro dzieci w wieku przedszkolnym Zajęcia odbywały się indywidualnie na krytej pływalni w Słupi pod Kępnem.

Na czym polegają  zajęcia wg. koncepcji Halliwick? Rehabilitujemy się poprzez udział w różnego rodzaju aktywnościach wodnych, zabawach, grach. Uczymy się kontrolowania oddechu i osiągania bezpiecznych pozycji do oddychania oraz kontroli poruszania. Rehabilitacja prowadzi  do poczucia bezpieczeństwa i można stwierdzić, że uczestnicy po sesjach czują się „jak ryba w wodzie”😊 Wykorzystujemy  różnego rodzaju techniki wspomagań,  które ułatwiają dzieciom prawidłowe i bezpieczne wejście do wody. Pracujemy nad kontrola równowagi. Rehabilitacja w wodzie niesie ogromną radość, a ma przy tym  terapeutyczny wpływ na wszystkie strefy rozwojowe dziecka. Wspomaga proces terapii psychoruchowej i edukacji psychopedagogicznej, rozwój ruchowy, poznawczy, emocjonalny, społeczny, a także językowy i porozumiewanie się. Rodzice, opiekunowie są nieocenionymi pomocnikami.


Dobre wsparcie na starcie – rehabilitacja ruchowa

Zakończyła się rehabilitacja ruchowa w ramach projektu pt. „Dobre wsparcie na starcie, czyli wczesna wielospecjalistyczna rehabilitacja dzieci z południowego krańca Wielkopolski”. Zrealizowano 54 godziny zajęć, z których skorzystało łącznie sześcioro dzieci.

Zajęcia ukierunkowane były na stymulację rozwoju zdolności motorycznych, korekcję rozwijających się wad postawy oraz aktywizowanie do ruchu. Odbywały się  na sali ćwiczeniowej (gimnastyka korekcyjna, masaż za pomocą różnych przyrządów) oraz na basenie, który korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój i daje dzieciom radość.   

Można zauważyć wiele uśmiechu na twarzy każdego uczestnika. Widać również, że dzieci   zaprzyjaźniły się z „Krokodylkiem”😊

 

Dobre wsparcie na starcie... - rekrutacja

Stowarzyszenie APERTUS zaprasza
dzieci bez orzeczonej niepełnosprawności, będące na etapie wczesnej rehabilitacji, które nie osiągnęły jeszcze wieku szkolnego, zamieszkałe
na terenie Województwa Wielkopolskiego

do udziału w bezpłatnych zajęciach:
1. Rehabilitacja wg koncepcji Halliwick
2. Terapia integracji sensorycznej (SI)
3. Alpakoterapia
4. Sensoplastyka
5. Logopedia
6. Terapia neurotaktylna
7. Rehabilitacja ruchowa
8. Surdopedagogika
9. Tyflopedagogika

Zajęcia prowadzone będą w okresie od września do listopada 2021 r.
|w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem oraz Ośrodku Rehabilitacji
i Rekreacji „Na wzgórzu” w Parzynowie (alpakoterapia).
W celu zgłoszenia dziecka do udziału w zajęciach należy wypełnić Kartę uczestnika i złożyć ją w sekretariacie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem lub wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wskazane jest również załączyć opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, jeżeli została wydana. Informacja o przyjęciu dziecka na zajęcia przekazana zostanie telefonicznie.

 

Formularz zgłoszeniowy - Dobre wsparcie na starcie 2021.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie APERTUS.

Search